Sposób pozyskiwania samochodów służbowym na rynku światowym rozwija się cały czas, dostosowując do olbrzymich wymagań klientów i zmieniającej się specyfiki biznesów. W Polsce dotychczas najpopularniejszą formą finansowania samochodów firmowych był leasing, jednak zmienia się to coraz szybciej, niejako pod wpływem zachodnich trendów, które w innych państwach już dawno zaczęły przeważać. Alternatywą dla leasingu jest zdobywający coraz większą popularność wynajem długoterminowy.
Czytając oferty i przeglądając fora na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie ma praktycznie żadnych różnic między jednym a drugim, jednak jest to bardzo błędne założenie – różnice są i to zwykle na korzyść wynajmu. Przede wszystkim wynajem długoterminowy jest dłuższy od leasingu, może trwać nawet kilka lat. W tym czasie cały czas samochód jest własnością firmy wynajmującej, to ona też odpowiada za serwisowanie i wszelkie naprawy, do niej też należy ostateczne pozbycie się (sprzedanie) samochodu, gdy umowa dobiegnie już końca. Oczywiście jeśli wynajmujący ma takie życzenie, najczęściej może po zakończeniu umowy wykupić użytkowany przez siebie samochód, nie jest to jednak koniecznością.
Wynajem długoterminowy to jednak przede wszystkim niższe koszty w stosunku to kosztów jakie należy ponieść w przypadku leasingu. Przykładowo, umowa leasingowa wymaga wpłaty jakiejś procentowej wartości samochodu, choćby w formie wpłaty początkowej, która często wynosi nawet 20%. Wynajem to tylko i wyłącznie miesięczna opłata za rzeczywiste użytkowanie samochodu, dodatkowo to po stronie firmy wypożyczającej nam samochód leżą opłaty za ubezpieczenie, naprawy i serwisowanie auta, a także wymiana opon oraz zorganizowanie w razie konieczności samochodu zastępczego.
Taka forma wynajmu samochodu sprawia, że jest on korzystną formą finansowania samochodów zarówno dla niewielkich firm, jak i dla firm, które potrzebują nawet dużej floty. Zwłaszcza, że formalności są maksymalnie uproszczone (jeszcze bardziej niż umowa leasingowa).
Źródło: http://www.getinfleet.pl/pl/
Interesuję się wszystkimi zagadnieniami związanymi z biznesem – od informatyki, po budownictwo, przemysł i branżę medyczną. Od dłuższego czasu rozwijam swoją wiedzę z zakresu sportu (rehabilitacji) i motoryzacji. Śledzę trendy rynkowe i dziele się nimi z Wami.