Rowery górskie – dobre dla każdego

Pierwszy rower pojawił się na początku XIX wieku i szybko podbił serca ludzi. Jego budowa rozwijała się prężnie na przestrzeni lat. Kształt zbliżony do współczesnego przybrał dopiero w latach 80 XIX wieku.
Dzisiaj życie bez roweru wydaje się niemożliwe. Jest on doskonałym środkiem komunikacji.

Rodzaje rowerów
Rowery górskie to najpopularniejszy typ rowerów. Poza nimi mówi się również o rowerach miejskich, trekkingowych, szosowych, crossowych czy damkach. Wyjątek stanowią tandem i rower jednokołowych, które czasem pojawiają się na ulicach większych miast. Zawsze wywołują wtedy uśmiech i zadziwienie przechodniów.

Charakterystyka rowerów
Rowery miejskie są przeznaczone do jazdy po mieście. Zbudowane są najczęściej na kołach 28-calowych. Mogą mieć ramy męskie i damskie. Te drugie dzięki odpowiedniej budowie umożliwiają kobietom jazdę rowerem w spódnicach lub sukienkach.
Rowery trekingowe również mają zwykle koła 28-calowe. Mają jednak inne przeznaczenie. Można nimi przemierzać długie, wielodniowe trasy po różnych nawierzchniach.
Rowerami szosowymi jeździ się po drogach o twardej nawierzchni.
Z kolei rowery górskie są przeznaczone do jazdy w terenie. Są trwalsze niż szosowe, crossowe czy trekkingowe, zatem można przemierzać nimi trudniejsze odcinki, np. górskie. Nie oznacza to, iż nie nadają się do poruszania po mieście. Nie. Po prostu jazda będzie mniej komfortowa niż w przypadku rowerów miejskich. To one mają najbliżej do miana rowerów sportowych.
Rowery crossowe są najbardziej uniwersalnym typem i osiągają coraz większą popularność, jednak daleko im jeszcze do takiej renomy co rowery górskie. Mówi się, że są połączeniem sportowego roweru górskiego z turystycznym rowerem trekkingowym. Nadają się zatem do poruszania i po leśnych, górzystych ścieżkach, i asfaltowych drogach, i mieście.

Zastosowanie rowerów
Wybór roweru jest bardzo ważną decyzją, gdyż nie jest to wieloletnia inwestycja. Warto zastanowić się, do czego potrzebujemy roweru: do rekreacyjnych wycieczek, wyczynów sportowych, jazdach górskich czy poruszaniu po mieście. Najbardziej uniwersalne typy to rowery górskie oraz crossowe i to w nie warto zainwestować.

www.bawariamotors.pl/bmw/nowe-samochody/bmw-ix3/