Alkoholizm to poważna choroba, której wyleczenie bez pomocy specjalisty jest praktycznie niemożliwe. Największą trudnością zwykle okazuje się nie tyle sam proces terapeutyczny, co jego rozpoczęcie. Większość alkoholików nie jest świadoma swojego stanu i nie chce podejmować leczenia. Na odwyku znajdują się często tylko dzięki pomocy osób trzecich. Niestety, ani detoksykacja organizmu, ani nawet przejście pełnej psychoterapii nie gwarantuje całkowitego wyzdrowienia. Powikłania choroby alkoholowej mogą być bardzo ciężkie, a niektóre z nich pozostawiają ślady do końca życia. Możliwością ich wyeliminowania lub redukcji jest wyłącznie profesjonalna terapia, jak ta oferowana np. przez NZOZ Medox.
Psychiatryczne powikłania choroby alkoholowej
Nadużywanie alkoholu prowadzi do szeregu zaburzeń. Niektóre z nich pojawiają się po długotrwałym spożywaniu napojów procentowych lub po wypiciu ich zbyt dużej ilości jednorazowo, inne wręcz przeciwnie – są efektami odstawienia alkoholu i pojawiają się w trakcie procesu trzeźwienia. Najczęstszą dolegliwością występującą ok. 24-48 godzin po zakończeniu ciągu alkoholowego jest AZA, czyli Alkoholowy Zespół Abstynencyjny. Wyróżnia się on drżeniem rąk, wzmożoną potliwością, podwyższonym ciśnieniem, rozszerzonymi źrenicami, a także wymiotami i biegunką, które mogą prowadzić do niebezpiecznego, nawet śmiertelnego odwodnienia. Poza AZA, po zakończeniu ciągu może dojść do bardzo groźnych drgawek alkoholowych. Bywają one wstępem do delirium, objawiającego się stanami psychozy, majaczeniem, zaburzeniem świadomości, powodującym trudności w kontakcie z pacjentem. Ponadto może dochodzić do halucynacji słuchowych, imperatywnych i komentujących. Bardzo niebezpiecznym efektem alkoholizmu są zespoły urojeniowe, prześladowcze lub paranoidalne, które mogą doprowadzić chorego do skrajnych zachowań, nawet zabójstwa. Dość powszechny jest zespół amnestyczny, objawiający się problemami z pamięcią świeżą i tendencją do kłamstw. Alkoholizm czasem doprowadza także do trwałych zmian osobowości, znanych jako charakteropatia. Może to objawiać się upośledzeniem emocjonalnym, intelektualnym, fizycznym. Długotrwałe uzależnienie od alkoholu i jego skutki mogą także wywoływać depresję, a nawet prowadzić do samobójstwa.
Somatyczne powikłania choroby alkoholowej
Eksperci ostrzegają, że nawet jednorazowe upicie się powoduje obumarcie całej grupy komórek mózgowych. Długotrwałe, wzmożone spożywanie alkoholu powoduje uszkodzenia układu nerwowego, skutkujące wieloma przykrymi dolegliwościami, m.in. zaburzeniami pamięci, zanikiem mięśni, zaburzeniami chodu, oczopląsem, niezbornością ruchów, zaburzeniami świadomości. Alkoholizm prowadzi także do uszkodzeń układu sercowo-naczyniowego, powodując nadciśnienie, kardiomiopatię, niewydolność krążenia. Niszcząc wątrobę, alkoholizm może doprowadzić m.in. do żółtaczki, niewydolności wątroby, krwawień z układu pokarmowego. Powikłaniami alkoholizmu są także cukrzyca, anemia, impotencja czy ostre zapalenie trzustki, które może prowadzić do śmierci. W przypadku nadużywających alkoholu kobiet w ciąży, istnieje ryzyko poważnego uszkodzenia płodu.
Interesuję się wszystkimi zagadnieniami związanymi z biznesem – od informatyki, po budownictwo, przemysł i branżę medyczną. Od dłuższego czasu rozwijam swoją wiedzę z zakresu sportu (rehabilitacji) i motoryzacji. Śledzę trendy rynkowe i dziele się nimi z Wami.