Podatki na cyprze- co trzeba wiedzieć

Polski system podatkowy jest bardzo skomplikowany. Wielu może odstraszać od podjęcia własnej działalności gospodarczej, przez co bardzo dużo potencjału młodego biznesu jest marnowane, a firmy, które bardzo przyczyniły by się do rozwoju nigdy nie powstaną. Niestety, młodzi ludzie często wolą wyjechać i pracować gdzie indziej. Często jest też tak, że zakładają firmę za granicą i tam pracują. Wiele osób stosuje też rozwiązanie takie, że rejestruje firmę za granicą, jednak działa w ojczystym kraju. Możliwości jest wiele, wszystkie jednak muszą być legalne. Skomplikowane procedury pokazują, że wiele osób ma problemy z ogarnięciem polskiego systemu podatkowego. Warto wiec spojrzeć na inne systemy, bo uświadomić sobie, że można sprawę załatwić inaczej. Przykładem kraju, który może dużo pokazać Polsce jest Cypr, w którym system podatkowy wygląda zupełnie inaczej.

Podatki na Cyprze są zdecydowanie niższe niż w Polsce. Dla zwykłego człowieka oznacza to spokojniejsze i w miarę lepsze życie. Oczywiście, sama wysokość podatków nie sprawia, że nagle kraj staje się rajem, jednak w połączeniu z Cypryjskim klimatem układa się to wszystko w piękne miejsce na Ziemi. Niższe podatki mogą jednak mimo wszystko stymulować rozwój biznesu. Nie tylko młodzi Cypryjczycy zauważają, że założenie swojej własnej firmy w tym kraju może przynieść duże zyski. Ludzie, którzy są mieszkańcami Cypru także nie narzekają, ponieważ znacznie stymuluje to konkurencję.

Stawka VAT to odpowiednio 6% i 9% na wybrane produkty. Obciążenia związane z zatrudnieniem także wyglądają bardzo nisko. Składają się one z dwóch części- pierwsza wynosząca 7,8%, oraz druga, której stawka wacha się od 0,5% do 7,8%. Podatki osobiste są także bardzo zróżnicowane, gdyż istnieją cztery progi podatkowe. Najniższy (do 19,5 tys euro) to kwota wolna od podatku. Maksymalny podatek, który można zapłacić to 35%. Podatek CIT wynosi 12%.

Jak widać życie na Cyprze jest znacznie tańsze, jeżeli chodzi o kwestie podatkowe. Widać to doskonale, kiedy przyjedzie się do Cypru chociażby na wakacje. Ludzie są bardziej zadowoleni, chętniej podejmują się pracy oraz własnych działalności gospodarczych. Warto zastanowić się, czy system prostych i niższych podatków nie jest bardziej korzystny, czego doskonałym przykładem jest właśnie Cypr.

Możesz być także zainteresowany:

Jak założyć firmę w Niemczech? – Najważniejsze informację