Malowanie proszkowe. Katowice nie słabną w tej dziedzinie

W XXI wieku trudno wyobrazić sobie życie bez maszyn. Społeczeństwo staje się coraz bardziej zautomatyzowane, a siła robocza nie gra już takiej roli jak jeszcze w ubiegłym stuleciu. Coraz mniej ludzi pracuje fizycznie w fabrykach. Nikt nie zastanawia się, jak powstają maszyny. Wkład w ich produkcję mają malarnie proszkowe, w których wykonywany jest zabieg – malowanie proszkowe. Katowice – jako rejon górniczy i techniczny – muszą być zaopatrzone w co najmniej kilka takich zakładów Fabryki odpowiadają za wykończenie maszyn.

W malarniach proszkowych malowane są powierzchnie metalowe lub drewniane. Dokonuje się tu renowacji felg stalowych i aluminiowych, a także ram i innych części motorów, rowerów… Lakieruje się aluminium, stal ocynkowaną i czarną, siatki. Za pomocą techniki śrutowania usuwane są powłoki lakiernicze i następuje malowanie farbami proszkowymi.

Na czym polega malowanie proszkowe?
Na powierzchnie metalowe lub drewniane nanosi się specjalnym pistoletem farby proszkowe. Ważne jest uprzednie przygotowanie nawierzchni. Nie mogą być brudne. W przypadku metalowych fragmentów, należy zatroszczyć się o wcześniejsze wytrawienie lub wypiaskowanie. Powierzchnie drewniane powinny być z kolei wyszlifowane. Zafarbowane elementy wypala się w piecach.

Są też inne techniki, które wykorzystuje malowanie proszkowe. Katowice w swoich zakładach oferują
ładowanie tarciowe oraz malowanie za pośrednictwem dysków obrotowych. Jest również metoda nazywana malowaniem fluidyzacyjnym.

Farby proszkowe są przechowywane w kabinach. Występują dwa rodzaje: otwarte i zamknięte. Pierwsze są przeznaczone do krótkich serii produkcyjnych oraz elementów o większych rozmiarach. W drugich dokonuje się długich serii produkcyjnych.

Czy jest to opłacalne?
Jeśli zależy ci na wysokiej jakości wykonania – oczywiście. Farba, która zostaje na pomalowanych powierzchniach jest trwała. Precyzja jest bardzo ważna w takich usługach jak malowanie proszkowe. Katowice nie odstają od innych miast Polski i również mogą się pochwalić prawidłowym wykonaniem usług. Niestety, w tym wypadku jakość idzie wprost proporcjonalnie z ceną i usługa malowania proszkowego do najtańszych nie należy.