Letnia odzież robocza – na co zwrócić uwagę przy zakupie

odziez-bhp-lato
Letnia odzież robocza – na co zwrócić uwagę przy zakupie
Przestrzeganie zasad BHP, w szczególności używanie ubrania ochronnego, w upalne dni często budzi sprzeciw pracowników. Istnieją jednak ubrania ochronne odpowiednie na  lato.

Producenci prześcigają się w propozycjach ubrań z letnich kolekcji.

Prawie każdy producent odzieży BHP w swoim asortymencie posiada modele spodni, kurtek i butów na lato. Przy wyborze opowiadającej naszym potrzebom odzieży należy jednak kierować się kilkoma zasadami:

  • ubranie musi być przewiewnie i oddychające
  • należy bezwzględnie pamiętać o odpowiednim obuwiu ochronnym
  • przy pracach na powietrzu należy chronić głowę, która w lecie narażona jest dodatkowo na szkodliwe działanie słońca

Bawełna czy tworzywa sztuczne – co wybrać?

W lecie przy pracach na powietrzu najlepiej sprawdzają się ubrania wykonane z bawełny (flanela, drelichy) dobrze chroniące pracownika, ale jednocześnie dobrze przepuszczające powietrze i nie powodujące odparzeń. Na rynku dostępna jest alternatywa dla „bawełniaków” w postaci ubrań wykonanych głównie z tworzyw sztucznych, z niewielkim udziałem bawełny. Posiadają one zaletę zapewnienia wspomnianego wcześniej komfortu termicznego w upalne dni, jednocześnie zapewniając dużą trwałość i odporność na wiele zabrudzeń. W przypadku wykonywania prac cięższych, takich jak spawanie, należy pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu ciała odzieżą specjalistyczną. Wybór odzieży powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami użytkownika, jednak nie należy zapominać o wyborze produktów zgodnych z polskimi normami.

Buty ochronne – letnie modele świetnie chroniące stopy

Wysoki poziom ochrony stóp może być zapewniony dzięki letnim modelom obuwia ochronnego, które dodatkowo zapewni komfort użytkowania. Zamiast ciężkich, ciepłych i zabudowanych butów można się zaopatrzyć w sandały robocze, lekkie półbuty lub buty typu sportowego, zapewniające komfort termiczny w wysokich temperaturach. Jeżeli warunki pracy są cięższe i zastosowanie lekkich modeli nie jest możliwe można stosować buty pełne z dodatkową wentylacją.

Kaski na gorące dni

Praca, w szczególności na budowie, zobowiązuje pracowników do całodziennego noszenia hełmów ochronnych. W ofercie dostawców odzieży ochronnej można znaleźć kaski odpowiednie na lato zawierające nie tylko otwory wentylacyjne, ale także potnik. Praca w takim kasku zapewnia komfort przez cały dzień i nie dopuszcza do przegrzania głowy pracownika.

 

Przy wyborze odzieży ochronnej należy kierować się nie tylko obowiązującymi przepisami. Używanie odzieży BHP w wersji letniej, zapewnia podniesienie komfortu pracy, co może zaowocować lepszą wydajnością pracowników. Należy pamiętać, że brak odpowiednio dostosowanych ubrań najpewniej będzie skutkował omijaniem przez pracowników przepisów, a tym samym narażał ich na wypadki w pracy.