Wymarzony samochód można zakupić na wiele sposobów, a jedną z częściej wybieranych metod jego finansowania jest leasing. Wydawać by się mogło, że taka forma kredytowania jest dostępna jedynie dla firm, jednak od pewnego czasu mogą z niej skorzystać również klienci indywidualni.
Leasing konsumencki samochodów ma wiele niepodważalnych zalet, a najważniejszą jest z pewnością niższy koszt zakupu auta niż w przypadku wzięcia na ten cel tradycyjnego kredytu gotówkowego. Oszczędności te wynikają zazwyczaj ze zniżek, jakie firmy leasingowe otrzymują od licznych producentów i obejmują one nie tylko zakup pojazdu, ale też jego ubezpieczenie oraz dodatkowe opcje ułatwiające późniejsze serwisowanie. Klientów do skorzystania z oferty zachęca także minimum formalności koniecznych do sfinalizowania danej transakcji. Do zawarcia umowy leasingu konsumenckiego są potrzebne dwa dowody tożsamości, a o wysokości zarobków informuje się zazwyczaj w formie ustnego oświadczenia. Zdarzają się niekiedy sytuacje, gdy firma leasingowa wymaga dodatkowego poręczenia lub pisemnego zaświadczenia o wysokości dochodów, ale zdarzają się one niezwykle rzadko. Niezbędne jednak jest uiszczenie tzw. czynszu inicjalnego w wysokości 10 procent wartości pojazdu brutto. Kiedy te formalności zostaną spełnione, to pozostaje już tylko regularne płacenie miesięcznych rat i radość z posiadania nowego, komfortowego samochodu.
Dostępny w naszym kraju leasing konsumencki samochodów można podzielić na dwa podstawowe rodzaje, klasyczny oraz odnawialny. Umowa zazwyczaj jest zawierana na okres od dwóch do maksymalnie pięciu lat, jednak większość klientów podpisuje ją na trzy lata. Wysokość rat z kolei może być stała lub malejąca. Po zakończeniu spłaty kredytu można też wykupić pojazd na własność za kwotę o wcześniej ustalonej w umowie wysokości. Co ciekawe, ta forma kredytowania umożliwia nie tylko zakup nowych samochodów, ale również używanych, które na pewno będą miały atrakcyjniejszą cenę. Można je jednak nabyć jedynie w leasingu klasycznym, a jego odnawialna odmiana umożliwia tylko kupno nowego auta. Jest on szczególnie korzystny, ponieważ daje możliwość wymiany pojazdu co dwa lub trzy lata, w zależności od czasu trwania umowy. Kiedy wygasa, leasingodawca oddaje użytkowany dotychczas samochód leasingodawcy, i rozpoczyna spłacanie nowego. Oczywiście może nim nadal jeździć lub po prostu go kupić, stając się jego właścicielem.
Artykuł, który może Ci się spodobać: