Jakie jest pierwsze skojarzenie dotyczące chorób zębów? Próchnica. Straszą nas nią od dzieciństwa. Z jednej strony demonizowana, z drugiej- bagatelizowana, gdyż dotyka ponad połowy populacji światowej, a mogłaby być rzadsza, pod warunkiem wdrożenia odpowiednich działań profilaktycznych. Próchnica to bakteryjna choroba zębów; punktem wyjścia dla jej rozwoju jest zmiękczanie szkliwa powodowane kwasami powstającymi, gdy bakterie znajdujące się na płytce nazębnej rozkładają cukry obecne w jamie ustnej. Jest to choroba o wieloczynnikowej etiologii, na rozwój której największy wpływ na właściwa higiena jamy ustnej, dieta, indywidualna podatność pacjenta i szeroko pojęty status społeczno -ekonomiczny. Im późniejsze rozpoznanie i wdrożenie leczenia, tym bardziej zaawansowana nieodwracalna utrata tkanek stałych zęba i dalsze powikłania. Jakie? Próchnica niszczy całe ciało- choroby układu sercowo- naczyniowego, cukrzyca, nadciśnienie czy rozsiane stany zapalne to tylko niektóre następstwa przenikania bakterii próchniczych do ustroju.
Profilaktyka próchnicy to wypadkowa działań dentysty i pacjenta- każdy dobry stomatolog winien realizować program profilaktyki próchnicy. Jakie są jego składowe?
Pouczenie pacjenta o konieczności odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz diety (ubogiej w cukry i soki owocowe, bogatej we fluorki i wapń) Usuwanie kamienia nazębnego Fluoryzacja preparatami fluoru, wykazującego działanie bakteriobójcze; metoda bezpieczna i zalecana dorosłym i dzieciom z częstotliwością 2 razy do roku Najnowocześniejsze koncepcje profilaktyki przeciwpróchniczej- laseroterapia przeciwbakteryjna i ozonoterapia (bakteriobójcza i zapewniająca bezinwazyjne leczenie już występujących zmian) No właśnie, jak wygląda leczenie próchnicy? Jakie nowe narzędzia do walki z tą chorobą ma śledzący nowości terapeutyczne dobry stomatolog? Nowoczesne leczenie próchnicy to laserowa diagnostyka i usuwanie zmienionych chorobowo tkanek stałych zęba, bez użycia źle kojarzącego się tradycyjnego wiertła. To także bezpieczne, trwałe i estetyczne wypełnienia ubytków.
Próchnica to choroba atakująca także najmłodszych pacjentów. Dzieci posiadające zęby mleczne są grupą predysponowaną do wystąpienia choroby, co warunkowane jest odmiennościami anatomicznymi zębów mlecznych, sprzyjającymi zmianom próchniczym. Korony wypukłe przy szyjce zęba, większe przestrzenie strukturalne w zębinie i szkliwie oraz słabsza mineralizacja to najważniejsze z nich. Dodatkowo niedojrzały system immunologiczny, niskie wydzielanie nocne śliny i trudności w precyzyjnym dbaniu o higienę jamy ustnej nie ułatwiają działań profilaktycznych. Najistotniejszą odmiennością jest jednak utrudniona diagnostyka i leczenie, związane ze specyfiką kontaktu z małym dzieckiem jako pacjentem. Leczenie próchnicy u dziecka obejmuje zabiegi remineralizacji, impregnacji, opracowania ubytków techniką ART lub CMCR oraz zastosowania koron stalowych.
Gdy wymagasz leczenia próchnicy i celem twoich poszukiwań jest dobry stomatolog Wrocław czy Kraków to doskonałe miejsca do przeprowadzenia kompleksowego leczenia. Dlaczego? Wrocław i inne miasta kształcące na kierunku stomatologia proponują mieszkańcom ciekawe programy profilaktyczne, np. w ramach obchodzonego 20 marca Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej czy innych, okazyjnych przeglądów zębów i działań edukacyjnych z inicjatywy studentów stomatologii. Warto z nich skorzystać.
Zobacz więcej: http://www.uni-dental.com.pl/wybielanie/
Interesuję się wszystkimi zagadnieniami związanymi z biznesem – od informatyki, po budownictwo, przemysł i branżę medyczną. Od dłuższego czasu rozwijam swoją wiedzę z zakresu sportu (rehabilitacji) i motoryzacji. Śledzę trendy rynkowe i dziele się nimi z Wami.