Coraz większy problem z nietrzymaniem moczu w mieście Katowice, ale i nie tylko.

W ostatnim czasie lekarze obserwują dość wstydliwy problem jakim jest nietrzymanie moczu, Katowice są w grupie ryzyka. Problem ten dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety. A część pacjentów się do tej dolegliwości nie przyznaje ponieważ jest to za wstydliwy temat. A w szczególności kiedy dotyka osoby przed 40 tym rokiem życia.  Niestety kobiety częściej cierpią na tą dolegliwość. Ten wstydliwy problem nietrzymania moczu pojawia się nie tylko w Katowicach , ale także w każdym mieście, wsi w całej Polsce jak, i też za granicą. Można spokojnie powiedzieć , że ta wstydliwa dolegliwość jest znana na całym świecie.

Ludzie dotknięci tym problemem często wycofują się z życia towarzyskiego, a w skrajnych przypadkach nawet z życia zawodowego. Co często prowadzi do problemów finansowych , jak i stanów depresyjnych.

Na szczęście nietrzymanie moczu można leczyć, lecz wymaga to silnej woli pacjenta, czasu, oraz poświęcenia.

Nietrzymanie moczu , co to jest?

Nietrzymanie moczu w skrócie ( NTM ) jest, to:  niekontrolowane, mimowolne oddawanie moczu co prowadzi do całkowitego lub częściowego opróżnienia pęcherza. Często zdarza się, że kaszel czy nagłe kichnięcie, bieganie , mały wysiłek fizyczny może spowodować niekontrolowane popuszczanie. W niektórych przypadkach może nagle dochodzić po prostu do samoistnego opróżnienia pęcherza.

Ta wstydliwa dolegliwość może pojawić się w każdym wieku. Mężczyźni mogą zapaść na tą przypadłość, kiedy mają problemy z gruczołem krokowym. Poza tym zagrożenie z wystąpieniem nietrzymania moczu rośnie z wiekiem. Szczególnie zagrożone są kobiety które zbliżają się do menopauzy, kilkakrotnie rodziły, osoby które są otyłe, oraz te co miały operacje ginekologiczne. A więc przyjrzyjmy się teraz przyczyną nietrzymania moczu.

Przyczyny nietrzymania moczu

Przyczyny mogą być naprawdę różnego rodzaju.

Np: spadek hormonów płciowych, lub problemy z chorobami układu krążenia. Czasem problemy na tle psychicznym. Mogą to być osłabione mięśnie dna miednicy, które sprawują kontrolę nad cewką moczową i dbają one o to aby była ona zamknięta. Gdy te mięśnie stają się słabsze pojawia się właśnie problem nietrzymania moczu.

Niektórzy uważają, że jest to problem samoistny wieku podeszłego, ale to nieprawda. Trzeba szukać przyczyny i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Nietrzymanie moczu może wystąpić tylko na pewien czas , kiedy akurat chorujemy na zapalenie pęcherza. Potem wstydliwe dolegliwości ustępują.

W każdym przypadku podejrzenia tego schorzenia, należy zgłosić się do ginekologa, lub urologa.

Diagnoza

U mężczyzn przeprowadza się badanie prostaty,a au kobiet badanie ginekologiczne. Przeprowadza się badanie ogólne krwi, moczu , USG układu moczowego oraz badanie urodynamiczne.

Leczenie

Jeśli u pań osłabione są mięśnie miednicy zaleca się ćwiczenia mięśnia Kegla. Sposób leczenia dla każdego pacjenta jest indywidualny w zależności od stopnia nasilenia tej dolegliwości. Ważne jest aby ustalić przyczynę, i ją usunąć w miarę możliwości. Niezależnie od tego w jakim jesteśmy stadium, dobra jest zmiana stylu życia, oraz  ograniczenie spożywania środków moczopędnych, czy alkoholu. Czasem niezbędny jest zabieg chirurgiczny polegający na podwieszeniu szyi pęcherza moczowego, czy operacji prostaty. Oczywiście jest też stosowane leczenie farmakologiczne , ale dobranie leków może przynieść różne skutki uboczne. Dlatego odpowiednie leki zawsze powinien przepisywać odpowiedni lekarz specjalista.

A więc, w mieście Katowice, czy innych rejonach naszego kraju jeśli dotyka nas wstydliwy problem w postaci nietrzymania moczu, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby zacząć to leczyć . Sam problem nie zniknie, a będzie się tylko nasilał i pogłębiał. Kiedy będziemy się leczyć nie będziemy musieli usuwać się w cień i popadać w stany depresyjne.